banner-208

Deník Právo: Nerad bych jezdil za lékařem do ciziny

12.5.2016

Přepis dnešního komentáře MUDr. Jiřího Holubáře pro celostátní deník Právo.

nerad-bych-jezdilPlaty zdravotníků se zvýší o 10 procent. Konečně si vláda přiznala: čtvrt století jsme v Česku neřešili problém s nedůstojným ohodnocením zdravotníků. Ale pomůže to? 

Až kritický nedostatek lékařů a sester ve všech odbornostech napříč republikou a neviditelná ruka trhu zastavily nadšení politiků a manažerů z našeho podfinancovaného, ale přesto skvělého zdravotnictví. To bez strašení pacientů funguje. Proč? Protože na léčbě se podílí přes 2000 lékařů ze zahraničí, v některých případech se spornou kvalifikací. Také proto, že jsou porušovány zákony o přesčasové práci a další právní normy a přetížení lékaři slouží osm až 10 služeb do měsíce, aby si přilepšili ke svým mizerným tarifním platům. 

Rozhodnutí o zvýšení platů není systémovým krokem. Odchod českých lékařů nezastaví a sestry zpět do nemocnic nepřivede. Ale je to první krok k tomu, abychom si uvědomili, že se problém musí systémově řešit, a to bez emocí a snahy stavět proti sobě lékaře a pacienty. 

Zaručených návodů na řešení je řada. Je nutné do systému vložit peníze, lékaři totiž požadují zvýšení platů o deset procent každý rok. Pravidelně zvyšovat platby za státní pojištěnce nejde i s limity do nekonečna. Sociálně přijatelná spoluúčast pacienta, tedy poplatky, prokázala svoji funkčnost, i proto v systému chybí nyní aktuálně potřebných pět miliard korun. 

Zavedení tzv. zdravotní daně na tabák a alkohol je z hlediska zdravého životního stylu pochopitelné, pro současnou vládu ale jako nepopulární opatření nepřijatelné. Úspory v efektivnějším využití a nákupu materiálu, léků a zdravotnických přístrojů jsou možné, ale moje zkušenosti ukazují, že plýtvání přísně sledují manažeři a primáři. Jak ale zajistit prostředí bez korupce? Nejprůhlednější by bylo zajistit finance platbami zdravotního pojištění podle příjmů. 

Kromě peněz bude jistě nutné prosadit další kroky. Zajistit spravedlnost v úhradách zdravotních služeb od pojišťoven, zvýšit počet studentů na lékařských fakultách, zkvalitnit a zintenzivnit specializační vzdělávání mladých lékařů, posílit postavení praktických lékařů rozšířením jejich kompetencí a změnit systém výuky sester. 

Řešení je složitější, a navíc musí být rychlé. Jako lékař vidím okolo sebe kolegy, od kterých bych se bez skrupulí nechal ve stáří operovat. Ale nerad bych za nimi dojížděl třeba do Drážďan. 

Autor: Jiří Holubář, chirurg traumatolog

Zdroj: PRÁVO, 12. 5. 2016. str. 6

© 2018 - MUDr. JIŘÍ HOLUBÁŘ. Všechna práva vyhrazena. Poliklinika Malešice, Plaňanská 1, 108 00  Praha 10