banner-2

Naše Praha 10: Čtyřicet let zde žiji a pracuji, místním lidem rozumím

23.9.2016

Přepis rozhovoru MUDr. Jiřího Holubář pro magazín Naše Praha 10

novinky-nase-praha-10-ctyricet-letVolby do Senátu, jejichž první kolo proběhne již 7. a 8. října, se nezadržitelně blíží. Na důvody ke kandidatuře a zájem měnit zákony jsme se zeptali jednoho z favoritů voleb MUDr. Jiřího Holubáře. Lékaře roku 2015 a chirurga místní polikliniky v Malešicích.

Proč kandidujete do Senátu? Máte pocit, že už jste ve svém oboru, dosáhl všeho?
Medicína není obor, ve kterém byste takový pocit mohli dostat. Za více než třicet let své lékařské praxe cítím, že je celá řada problémů, které je třeba řešit, avšak jsou nad síly jednoho lékaře. V roli člena parlamentu se však s nimi dá něco dělat. A to byl jeden z impulsů, který mě také přiměl k mé kandidatuře. Beru to tedy jako další krok v tom, čemu se již dlouho věnuji. Umím svým pacientů naslouchat, rozpoznat, co je důležité, a umět se také včas správně rozhodnout. K mé kandidatuře mě navíc na rozdíl od mnohých ostatních nevedou žádné zištné cíle.

Znamená to, že odchodem do Senátu svou praxi opustíte?
Svou praxi a své nemocné rozhodně neopustím. Důvěru svých pacientů nechci a ani nemohu zklamat. Koneckonců, kde jinde může senátor hledat lepší sebereflexi než v denním kontaktu s lidmi, kteří mu věří a nebojí se říci, co je trápí.

Pokud říkáte, že se s problémy dá něco dělat, co tím myslíte konkrétně? K čemu byste svých šest let v Senátu využil?
Z prostředí, ve kterém se pohybuji, vím, že i některé zdánlivě malé úpravy zákonů mohou výrazně ovlivnit skutečný život. Jako lékař cítím nepříznivý demografický vývoj, se kterým se nedá dělat nic jiného, než se na něj připravit. Vzhledem k prodlužující se střední délce života je třeba se zaměřit na zvýšení kapacit sociálních a zdravotních služeb. Je třeba zdokonalit zákony, které budou podporovat život seniorů a handicapovaných v běžném bydlení, zejména ve vlastním domácím prostředí. Důstojné dožití musí být zajištěno jak v rodině, tak v ostatních zdravotnických či sociálních zařízeních. Za další bych chtěl zamezit odchodu mladých lékařů do zahraničí, posílit kompetence praktických lékařů a umožnit kvalitnější primární péči.

Máte na mysli nějaké konkrétní zákony, které by tomu pomohly?
Myslím, že v této debatě je potřeba začít tam, kde je skutečný původ mnoha problémů. Klíčovým je zákon o vzdělání mladých lékařů, který je v současné době v projednávání ve sněmovně a přes veškerou snahu nepostihuje uvedenou problematiku. Za pozornost stojí i úprava nařízení vlády o odškodňování pracovních úrazů, která, jak se ukázalo v praxi, byla ušita horkou jehlou. Věcí ke změně je mnoho. Každý senátor by měl mít vizi, která umí překročit nejen jedno volební období, ale i jednu celou generaci. Myslíte, že lékaři jsou v Senátu přínosní? Obecně jich v každých volbách několik kandiduje. Jsem přesvědčen, že ano. Jinak bych do voleb ani nešel. Podle mě hrají roli dvě důležité věci. První je, že zdravotnictví je významná služba občanům, kde lékař užívá velké důvěry, kterou nelze zklamat. Za druhé, když se toto řemeslo dělá celý život poctivě, přináší s sebou obrovské množství zkušeností a podnětů, které by se měly odrazit právě v politice.

Kandidujete na Praze 10, Dubči a Štěrboholech, myslíte si tedy, že znáte stesky místních obyvatel?
Čtyřicet let zde žiji a pracuji. V mé ordinaci jsem za posledních 13 let ošetřil desítky tisíc pacientů. Věřím, že i díky tomu jsem byl pacienty letos na jaře oceněn titulem lékař roku 2015. Jejich rozhodnutí jsem přijal s velkou pokorou, nicméně pravdou je, že mi bylo jak velkým impulsem pro mou práci v ordinaci, tak i v rozhodnutí vstoupit do politiky. Místním lidem určitě rozumím. Koneckonců celý můj program vyplývá z jejich osobních podnětů. Jedním příkladem za všechny je má angažovanost při rekonstrukci polikliniky v Malešicích, které se věnuji již několik let. Jako iniciátorovi petice za její bezproblémovou a průhlednou rekonstrukci se mi podařilo přimět vedení radnice k aktivní komunikaci s lékaři a nalezení shody, jak rekonstrukci uskutečnit bez výrazného omezení péče o pacienty. Současný vývoj nasvědčuje tomu, že by se na opravách polikliniky mohlo začít již v příštím roce, což považuji svůj velký úspěch.

Co na vaši kandidaturu říkají vaši nejbližší?
S mojí manželkou máme na politiku stejný názor. Ve většině důležitých věcí jsme se za 34 let, co se známe, vždy shodli a v případě mé kandidatury tomu nebylo jinak. Podporu cítím i od svých synů a řady přátel a spolužáků z Prahy 10. Věřím, že i díky tomu mohu svou kandidaturu dotáhnout do vítězného konce.

© 2016 - MUDr. JIŘÍ HOLUBÁŘ. Všechna práva vyhrazena. Poliklinika Malešice, Plaňanská 1, 108 00  Praha 10

Youtube
Facebook